Konkretnie i na temat
Wszystkie materiały zamieszczone na tej stronie służą celom edukacyjnym i poznawczym dla osób interesujących tematyką nadajników radiowych. Polskie prawo nie zabrania posiadania radiowych urządzeń nadawczych. Dozwolone jest również używanie nadajników UKF-FM o mocy do 20mW (0,02W). Przekroczenie tej mocy jest przez polskie prawo karalne grzywną, lub pozbawieniem wolności do 2 lat.

Schematy nadajników

Koder stereo

Ogólnie rzecz biorąc koder stereofoniczny generuje sygnał MPX. To właśnie dzięki temu urządzeniu posiadacze radioodbiorników stereo mogą cieszyć swoje uszy przestrzennością dźwięku stereo.
Schemat początkującym elektronikom może wydawać się skomplikowany i trudny do uruchomienia, ale to tylko złudzenie. Poprawne zmontowanie i połączenie wszystkich elementów to 95% sukcesu, pozostałe 5% to regulacja poziomu sygnału pilota (19kHz - 10% poziomu modulacji) oraz ustawienie przesunięcia fazowego względem częstotliwości podnośnej 38kHz kręcąc rdzeniem cewki L1. Nasuwa się pytanie, skąd taką cewkę wsiąść? Grzecznie odpowiadam; nie kupicie jej w sklepie elektronicznym bo jest już nie produkowana, występuje w starszych polskich radioodbiornikach stereo produkcji Unitry takich jak: Amator 2, Elizabeth , Radmor 5102 które posiadają dekoder stereo oparty na układzie UL1601, UL1601N. Można w zamian zastosować przesuwnik fazy RC w przypadku kłopotów z pozyskaniem cewki L1. Mając na uwadze osoby które są mniej zaawansowane w znajomości elektroniki zamieszczam drugi prostszy schemat kodera stereo z uruchomieniem którego powinien poradzić sobie każdy. Parametry obu koderów są podobne, z tą różnicą że pierwszy koder jest stabilizowany kwarcem co gwarantuje stałość częstotliwości podnośnych, 38kHz oraz pilota 19kHz.Całość regulujemy na oscyloskopie, lub "na słuch" jeśli nie mamy dostępu do oscyloskopu. Pomocny może też dowolny komputer PC z kartą dźwiękową i programem Gold Wave posiadający funkcję analizatora widma akustycznego, na którym widać poziom i częstotliwość sygnału pilota 19kHz.

Schemat kodera stereo na kwarcu
Schemat kodera stereo (prostszy)
Koder stereo o bardzo dobrych parametrach

Powrót

Wszystko o polskim eterze RadioPolska - Polecam